Najrýchlejší trajekt z Helsínk do Tallinnu

Posledná aktualizácia


Najpraktickejšia cesta medzi Helsinkami Fínsko a Tallinn Estónsko je trajektom cez Baltské more. Lietanie je technicky rýchlejšie (30-minútový let), ale je drahšie a neušetríte toľko času, keď zohľadníte čas na cestu na letisko a z letiska, plus prejdenie bezpečnostnou kontrolou, čakanie na batožinu atď. Trajekty sú preferované pre túto cestu, pretože sú oveľa pohodlnejšie. V týchto dňoch máte tri možnosti preplavenia sa cez Baltské more trajektom, ktoré majú podobnú rýchlosť:

The distance between Helsinki and Tallinn is about 80km, making it a short journey on a ferry.
The distance between Helsinki and Tallinn is about 80km, making it a short journey on a ferry.

Možnosť 1: Viking Line - M/S Viking XPRS

Trvanie 2:15 až 2:30
Odchody za deň 2-3
Helsinský prístav Katajanokka
Tallinnský prístav Reisiterminál D

Trajekt Viking Line XPRS zvládne cestu z Helsínk do Tallinnu za 2 hodiny 15 minút až 2 hodiny 30 minút, v závislosti od konkrétneho cestovného poriadku. Nie je to úplne najrýchlejší trajekt medzi Helsinkami a Tallinnom, ale terminál Katajanokka je pomerne blízko centra Helsínk, vďaka čomu je podľa nášho názoru pohodlnejší ako západný prístav (v Jätkäsaari). Terminál Katajanokka sa nachádza vedľa električkovej zastávky a aj tak je to 15 - 20 minút chôdze od železničnej stanice.

Možnosť 2: Linka Eckerö – M/S Finlandia

Trvanie 2:15
Odchody za deň 2-3
Helsinský prístav West Harbour Terminal 2
Tallinnský prístav Reisiterminál D

Eckerö Line's M/S Finlandia uskutoční cestu medzi Helsinkami a Tallinnom za 2 hodiny a 15 minút, s viacerými odchodmi každý deň. Z Helsínk loď odchádza zo západného prístavu v Jätkäsaari, čo môže trvať dlhšie, kým sa dostanete (v porovnaní s prístavom Katajanokka alebo južným prístavom). S Eckerö Line často nájdete lístky na trajekt do Tallinnu na poslednú chvíľu za rozumnú cenu, vďaka čomu je to jedna z našich obľúbených akcií v Helsinkách.

Možnosť 3: Linka Tallink-Silja – hviezda a megastar

Trvanie 2:00
Odchody za deň 2-3
Helsinský prístav West Harbour Terminal 2
Tallinnský prístav Reisiterminál D

Trajekty Star a Megastar z Tallink-Silja sú najrýchlejšie trajekty v súčasnej prevádzke medzi Helsinkami a Tallinnom. Cestu medzi Helsinkami a Tallinnom absolvujú niekoľkokrát denne len za dve hodiny.

Možnosť 4: Helsinki Vuosaari – Tallinn Muuga (iba vozidlá)

Trvanie 2:45 až 4:00
Odchody za deň 5-8
Helsinský prístav Vuosaari
Tallinnský prístav Muuga

Tallink-Silja a Finbo Cargo prevádzkujú aj málo známy trajekt medzi Helsinkami (Vuosaari) a Tallinnom (Muuga). Trajekt je určený len pre tých, ktorí cestujú s vozidlami. Keďže trajekt odchádza z prístavov mimo centra mesta každého miesta, môže byť rýchlejší pre tých, ktorí cestujú s vozidlom, najmä pre nákladné autá.


Vo všeobecnosti sú všetky tri tu uvedené možnosti najrýchlejšie trajekty medzi Helsinkami a Tallinnom. Hviezdy a Megastar vyhrávajú o 15 minút, ale to je malý náskok pred ostatnými. Medzi Helsinkami a Tallinnom premávajú pokojnejšie trajekty, ktoré môžu trvať 3-4 hodiny, ale oproti ostatným to nie je veľká výhoda (pokiaľ nerobíte plavbu cez noc alebo nechcete väčší a priestrannejší trajekt). Pri príchode do Helsínk zo Sankt Peterburgu a Štokholmu niektorí operátori (napr. Viking Line, Tallink-Silja a St. Peter Line) využívajú tieto väčšie lode na rýchly výlet do Tallinnu a späť pred návratom do Petrohradu alebo Štokholmu.

Pred rokom 2018 bolo možné ísť z Helsínk do Tallinnu za 1 hodinu a 40 minút pomocou estónskeho trajektu Linda Line, čo bol pre mnohých preferovaný spôsob, keďže ste mohli prísť tesne pred odchodom lode a bolo to len v južnom prístave. To však už nie je možné, pretože Linda Lina v roku 2018 prešla na brucho.

checkPro Tip 1

Ak ste turistom, odporúčame vám, aby ste v piatok večer nejazdili jedným z týchto trajektov, pretože stretnete veľa opitých Fínov, Estóncov a Rusov, ktorí sa vracajú domov po pracovnom týždni. Mohla by to byť zábava, ak máte radi karaoke.

checkPro Tip 2

Na krátke plavby trajektom, ako napríklad z Helsínk do Tallinnu, vám lístok v skutočnosti nezabezpečí miesto na palube. K dispozícii je obmedzený počet otvorených miest na sedenie a ak meškáte, môžete skončiť na dve hodiny na chodbe alebo na schodisku. Keď nastúpite, okamžite si nájdite nejaké miesto na sedenie a umiestnite si tam svoje veci.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím. Oboznámiť sa podrobnejšie