Najrýchlejší trajekt zo Štokholmu do Helsínk

Posledná aktualizácia


Hlavné mestá Fínska a Švédska sú dobre spojené osobnými trajektovými službami. Vzdialenosť medzi Štokholmom a Helsinkami je približne 250 míľ alebo 400 km, takže ide o pekný nočný výlet. Je veľmi bežné navštíviť Helsinki zo Štokholmu cez víkend. Napríklad odlet zo Štokholmu v piatok večer, prílet do Helsínk v sobotu ráno a potom odlet z Helsínk v sobotu večer a návrat do Štokholmu v nedeľu ráno. Rovnaký typ cesty je bežný z Helsínk do Štokholmu. Ak žijete v Štokholme alebo Helsinkách, tento výlet je cenovo dostupný spôsob, ako uniknúť na víkend.

Štokholm a Helsinki sú od seba vzdialené len asi 400 km (250 míľ).
Štokholm a Helsinki sú od seba vzdialené len asi 400 km (250 míľ).

Fínsko a Švédsko sú dobre prepojené trajektmi. Mnoho Fínov aj Švédska využíva trajekty, najmä pre možnosť nakupovať na palube bez cla/bez daní. Ceny za určité položky môžu byť obzvlášť dobré v porovnaní s cenami na súši. Z tohto dôvodu zo Štokholmu premáva mnoho „mini plavieb“, ktoré sa jeden deň plavia okolo Štokholmského súostrovia, kým sa vrátia do Štokholmu.

Ako dlho trvá trajekt zo Štokholmu do Helsínk?

Plavba trajektom medzi Štokholmom a Helsinkami trvá od 16 do 17 hodín

Koľko trajektov premáva medzi Štokholmom a Helsinkami?

Medzi Štokholmom a Helsinkami premávajú pravidelne dva osobné trajekty. Keďže vzdialenosť je pomerne veľká, lode sú veľké a konkurencia nízka, medzi Štokholmom a Helsinkami nepremáva toľko trajektov priamo (ako napríklad medzi Helsinkami a Tallinnom alebo severným Nemeckom a Dánskom). Nazývať tieto lode trajektmi je už zdĺhavé, pretože všetky sú schopné pojať 2 až 3 tisíc ľudí a zahŕňajú široký výber kajút a palubnej zábavy, ako sú sauny, tanečné kluby a živé vystúpenia. Majú bližšie k výletným lodiam ako trajektom.

Možnosť 1: Tallink-Silja M/S Silja Symphony + Serenáda

Operátor Logo Tallink Silja
Trvanie Skutočný čas 15:45 (časové pásmo + 1 h)
Odchody za deň 1
Štokholmský prístav Värtahamnen
Helsinský prístav Terminál South Harbor Olympia
Zastávky Mariehamn

Tallink-Silja prevádzkuje celoročný trajekt medzi Štokholmom a Helsinkami, ktorý sa nakrátko zastaví na Ålandských ostrovoch. Majú dve podobné lode, M/S Silja Symphony a M/S Silja Serenade, ktoré patria medzi najväčšie operujúce v Baltskom mori. Plavba trvá 15 hodín a 45 minút.

Možnosť 2: Viking Line

Operátor Logo Viking Line
Trvanie Skutočný čas 15:40 (časové pásmo + 1 h)
Odchody za deň 1
Štokholmský prístav Stadsgården
Helsinský prístav Katajanokka
Zastávky Mariehamn

Viking Line má v podstate rovnakú službu ako Tallink-Silja. Odchádzajú každý večer o 16:30, krátko sa zastavia v Mariehamne, potom pokračujú do Helsínk a prídu o 10:10 nasledujúce ráno. Celková doba cesty je 15 hodín 40 minút, čo z nej robí najrýchlejší súčasný prechod medzi Štokholmom a Helsinkami. Lode na tejto trase sú rovnako veľké a dobre zásobené na pekný večer.

Skutočný najrýchlejší trajekt

Ale počkaj! Existuje rýchlejšia cesta trajektom! Ak pôjdete trajektom zo Štokholmu do Turku vo Fínsku (západne od Helsínk), časť trajektu trvá len 11 hodín so zastávkou na ostrovoch Aland alebo 8,5 hodiny (len pre cestujúcich s autami) s Finnlines. Potom môžete ísť autom alebo 2 hodiny vlakom alebo autobusom do Helsínk!
Autobusy a vlaky z Turku odchádzajú každú hodinu (5 až 10 minút jazdy do centra Turku, taxík tam stojí asi 5 eur). Celkovo bude cesta trvať len 11 až 14 hodín a často sú tieto lístky na trajekt lacnejšie ako priame zo Štokholmu do Helsínk.

Trajekty zo Štokholmu do Turku

+

Vlaky z Turku do Helsínk
Autobusy z Turku do Helsínk

Ostatné trajekty medzi Švédskom a Fínskom

Existuje tiež trajekt z Umeå, takmer 600 km severne od Štokholmu, do Vaasa vo Fínsku.

Zhrnutie

Na rozdiel od niektorých iných trás (napr. Helsinki – Tallinn), medzi Štokholmom a Helsinkami nie je veľký rozdiel v cestovnom čase medzi prevádzkovateľmi trajektov. S Viking Line a Tallin Silja strávite na palube približne 15 hodín, zatiaľ čo s linkou St. Peter Line budete mať hodinu navyše. Tieto cesty sa robia vždy cez noc a malé rozdiely medzi operátormi nie sú príliš viditeľné.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím. Oboznámiť sa podrobnejšie