Helsinské trajektové prístavy a terminály

Posledná aktualizácia


V Helsinkách sú v súčasnosti štyri prístavy a šesť terminálov, kde sa dá nalodiť osobný trajekt. To sa však môže zmeniť, pretože operátori trajektov prichádzajú a odchádzajú z miesta činu. V súčasnosti existuje:

  • Vuosaari – terminál Hansa
  • Katajanokka
  • South Harbor – terminál Olypmia
  • Južný prístav – terminál Makasiini
  • West Harbor – Terminál 1
  • West Harbor – Terminál 2

Poznať správny trajektový terminál je naozaj dôležité, pretože sú rozmiestnené po celom meste. Pomocou tejto mapy a nášho sprievodcu nižšie zistíte, do ktorého trajektového terminálu patríte.

Map of Helsinki with ferry ports marked.
Mapa Helsínk s vyznačenými trajektovými prístavmi.

Hansa Terminal, Helsinki Vuosaari

Prístav Vuosaari je hlavným nákladným prístavom Helsínk, ktorý sa nachádza na východnom predmestí. Mnoho veľkých nákladných lodí sem zavíta do prístavu. Okrem toho tu premávajú osobné trajekty z Finnlines (smerujúce do/z Lübecku/Travemünde Nemecko), Finbo Cargo (do/z Tallinnu-Muuga) a Tallink-Silja (tiež do/z Tallinnu-Muuga). Trajekty do/z prístavu Tallinn-Muuga sú obmedzené na cestujúcich s vozidlami.

Vzhľadom na polohu na okraji Helsínk je najlepšie využiť tieto trajekty, ak cestujete s vozidlom, aby ste sa vyhli preťaženiu centra mesta. Do prístavu sa však dá dostať aj bez auta tak, že pôjdete metrom na konečnú zastávku a potom prestúpite na krátky autobus.

Viac informácií tu

Terminál Katajanokka, Helsinki Katajanokka

Terminál Katajanokka sa nachádza asi 2 km od centra Helsínk. V podstate je v centre, nachádza sa kúsok za starým trhom a Allas Sea Pool na ostrove Katajanokka. Viking Line je v súčasnosti jediným komerčným operátorom, ktorý odtiaľto odchádza, pričom lode odchádzajú do Tallinnu a Štokholmu. Na terminál Katajanokka sa ľahko dostanete pešo 20 minút od hlavnej železničnej stanice alebo električkou (autobusy tu nepremávajú). Pozor, električka sa môže pred odchodom poriadne zaplniť.

Viac informácií tu
Aboard a ferry docked at Olypmia Terminal, towards the left is Makasiini terminal, and to the right, a Viking Line ship docked at Katajanokka.
Aboard a ferry docked at Olypmia Terminal, towards the left is Makasiini terminal, and to the right, a Viking Line ship docked at Katajanokka.

Olympia Terminal, Helsinki South Harbour

Terminál Olympia je tiež veľmi blízko centra Helsínk. Zatiaľ čo Katajanokka sa rozprestiera na východ od starého trhu, South Harbour ide na juh od starého trhu. Z terminálu Olympia, jediného trajektu, ktorý pravidelne premáva pre cestujúcich, je každodenný odchod Tallink-Silja do/zo Štokholmu. Na terminál Olympia sa dostanete električkou alebo pešo za 20 minút od hlavnej železničnej stanice.

Viac informácií tu

Makasiini Terminal, Helsinki South Harbour

Makasiini je najbližší trajektový terminál k centru mesta, ktorý sa nachádza v South Harbour, medzi starým trhom a terminálom Olympia. V súčasnosti tu premáva jediný trajekt St. Peter Line, ktorý pomerne často odchádza do Petrohradu, ako aj zriedka do Tallinnu a Štokholmu.

Viac informácií tu

Terminál 1, Helsinki West Harbour

Helsinki West Harbor je na konci oblasti Jätkäsaari, kde boli postavené dva nové trajektové terminály. Terminál 1 je najbližšie k centru mesta a v súčasnosti slúži trajektom Tallink-Silja do Tallinnu. Dostanete sa k nemu električkou alebo približne 40 minút chôdze od hlavnej železničnej stanice.

Viac informácií tu
View towards Jätkäsaari and West Harbour, with Terminal 2 closest, and Terminal 1 in the background.
View towards Jätkäsaari and West Harbour, with Terminal 2 closest, and Terminal 1 in the background.

Terminál 2, Helsinki West Harbor

Terminál 2 prístavu Helsinki West Harbor sa nachádza vedľa terminálu 1. Je to impozantný nový osobný trajektový terminál, ktorý obsluhuje trajekty z Tallink-Silja a Eckerö Line. Dostanete sa k nemu rovnakou električkou ako na terminál 1, len o jednu ďalšiu (a konečnú) zastávku, alebo pešo asi 45 minút od hlavnej železničnej stanice.

Viac informácií tu
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím. Oboznámiť sa podrobnejšie