Štokholmské trajektové prístavy a terminály

Posledná aktualizácia


Štokholm je centrom osobnej trajektovej dopravy v Baltskom mori, pričom trajekty odchádzajú s vysokou frekvenciou z mnohých prístavov do mnohých miest vo Švédsku a po celom Baltskom mori. V Štokholme je obzvlášť dôležité, aby ste si všimli, odkiaľ odchádza váš trajekt, pretože môže byť blízko centra mesta a môže byť 100 kilometrov ďaleko. Napriek mnohým prístavom v rozľahlom regióne je zvyčajne možné s prevádzkovateľom trajektu dohodnúť autobusové spojenie z centra Štokholmu, ako aj možnosti verejnej dopravy.

Nasledujúcich šesť prístavov je tých, v ktorých prebieha pravidelná trajektová doprava cestujúcich a vozidiel v Štokholme zo severu na juh:

  • Grisslehamn – mestečko nachádzajúce sa asi 100 km od Štokholmu
  • Kapellskär - Malé mestečko nachádzajúce sa asi 80 km od Štokholmu
  • Värtahamnen – centrum mesta
  • Frihamnen – centrum mesta
  • Stadsgården – centrum mesta
  • Nynäshamn – mestečko ležiace asi 60 km južne od Štokholmu

Poďme sa do toho pustiť.

Map of Stockholm County with Stockholm's passenger ferry ports marked
Mapa Štokholmskej župy s vyznačenými prístavmi pre cestujúcich v Štokholme.

Grisslehamn

Grisslehamn je malé mestečko na samom severnom výbežku Štokholmskej župy. Grisslehamn je viac ako 100 km severne od centra Štokholmu, čo z neho robí najvzdialenejší prístav pre cestujúcich, ktorý je spojený so Štokholmom. Eckerö Linjen prevádzkuje denný trajekt medzi Grisslehamn a Eckerö na Alandách (Fínsko).

Autobusové spojenie ponúka Eckerö Linjen, ktorý spája Grisslehamn so Štokholmom, Norrtälje a Uppsalou v súlade s časom odchodov.

Kapellskär

Kapellskär sa nachádza viac ako 80 km severne od centra Štokholmu. Finnlines tu volá do prístavu a ich lode odchádzajú do Turku (Naantali) cez Alandy. Viking Line má odtiaľto aj niekoľko operácií, ktoré smerujú aj na Alandy. Je tiež možné dosiahnuť Paldiski, Estónsko s DFDS.

V ponuke je viacero autobusových spojení.

Map of Stockholm city center with Värtahamnen, Frihamnen, and Stadsgården ports marked.
Map of Stockholm city center with Värtahamnen, Frihamnen, and Stadsgården ports marked.

Värtahamnen

Värtahamnen je hlavným prístavom pre Tallink-Silja v Štokholme, s loďami smerujúcimi do Helsínk, Turku, Åland, Rigy a Tallinnu. Z Tallink-Silja sú k dispozícii prestupové autobusy, ktoré idú priamo do centra mesta, inak nastúpte na miestny autobus alebo choďte pešo 500 m na metro Gärdet, ktoré vás rýchlo spojí do centra. Všimnite si tiež, že keď loď dorazí, na autobus a metro budú smerovať stovky, ak nie tisíce ľudí, takže môže byť užitočné mať lístok vopred a naplánovať si trasu.

Frihamnen

Frihamnen je pomerne blízko Värtahamnenu a je to prístav v Štokholme pre St. Peter Line (lode do Helsínk a ďalej do Petrohradu), ako aj pre veľkú väčšinu výletných lodí, ktoré navštevujú Štokholm počas celého roka. Podobne ako vo Värtahamnene sú k dispozícii spojovacie autobusy, ako aj možnosť metra.

Stadsgården

Stadsgården je najbližší osobný trajektový prístav do Gamla Stan, starého mesta Štokholmu. Viking Line odtiaľto operuje, pričom lode odchádzajú do Åland, Turku a Helsínk. K dispozícii sú miestne autobusy, ako aj transferové autobusy prevádzkované spoločnosťou Viking Line. Prístav sa nachádza asi 20 minút chôdze od Gamla Stan a 45 minút od T-Centralen.

Neexistuje pohodlné spojenie metrom do Stadsgården, takže autobus alebo pešo je jedinou schodnou možnosťou. Plánovať vopred!

Departing Stockholm aboard a ferry from Stadsgården port.
Departing Stockholm aboard a ferry from Stadsgården port.

Nynäshamn

Nynäshamn sa nachádza 60 km južne od Štokholmu. Pri návšteve Štokholmu kotví v Nynäshamne mnoho výletných lodí, ako aj Stena Line (s prepojením na Ventspils v Lotyšsku) a Destination Gotland Ferries (s prepojením na Gotland).

Rovnako ako ostatné prístavy, aj autobusové transfery ponúkajú a organizujú prevádzkovatelia tak, aby zodpovedali harmonogramu príchodov a odchodov trajektov. Nynäshamn má aj stanicu ľahkej železnice, ktorou sa dostanete do Štokholmu asi za hodinu.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím. Oboznámiť sa podrobnejšie