Čo robiť na deň v Štokholme

Posledná aktualizácia


Pohľad

Trajekty do Štokholmu

Prečo navštíviť Štokholm?

Štokholm je hlavné mesto Švédska a nachádza sa na kanáloch spájajúcich jazero Milaren s Baltským morom. V meste sa nachádza 14 ostrovov, a preto sa Štokholm často nazýva „Benátky severu“.

Dnes je to krásne, dobre udržiavané mesto s obrovským množstvom múzeí, kostolov, hradov a historických miest, ktorých návštevou by ste mohli stráviť týždne. Preto, ak ste v Štokholme na krátku návštevu, je dôležité plánovať dopredu, aby ste svoj obmedzený čas využili na maximum.

V tomto článku vám ponúkneme plán, ako najlepšie stráviť jednodňový výlet v Štokholme.


Dostať sa do centra mesta z prístavu

Prístav Stadsgarden: Ak prichádzate trajektom cez prístav Stadsgarden, môžete sa do centra mesta dostať autobusom číslo 2 alebo autobusom 401, 413, 443, 445, 474, ak si zakúpite denný lístok na verejnú dopravu.

Prístav Värtahamnen: Ak prichádzate trajektom cez prístav Vartahamnen, môžete sa do centra mesta odviezť električkou číslo 13 zakúpením denného lístka na verejnú dopravu.


Skúmanie mesta


Námestie Kungsträdgården

Prehliadku mesta môžete začať z námestia Kungsträdgården. Vedľa námestia sa nachádza park, kde sa celoročne konajú festivaly, výstavy, blšie trhy.


Radnica

Potom sa môžete prejsť k radnici, jednej z najznámejších budov v Štokholme. Dnes budovu využíva Mestský úrad a Ústredná správa mesta. Konajú sa tu aj bankety na počesť nositeľov Nobelovej ceny spolu s registráciou manželstva.


Ostrov Riddarholmen a ostrov Stadsholmen

Ostrov Riddarholmen a ostrov Stadsholmen tvoria historické centrum Štokholmu, kde sídlia súdy a vládne orgány. Kostol Riddarholmen sa týči nad ostrovom Riddarholmen. Je to jedna z najstarších budov v meste a hrobka švédskych kráľov. Z ostrova sa cez most Riddarholmsbrunn dostanete do Gamla Stan (staré mesto), ktoré si zachovalo vzhľad a ducha stredoveku. Nachádza sa tu Kráľovský palác a Nobelovo múzeum. Kráľovský palác je súčasnou rezidenciou švédskeho kráľa. V paláci sa nachádza niekoľko múzeí vystavujúcich poklady švédskych kráľov.


Djurgarden - "ostrov múzeí"

Ako alternatívnu voľnočasovú aktivitu v Štokholme môžete využiť trajekt zo štokholmského nábrežia Skeppsbron na ostrov Djurgarden, ktorý Švédi prezývajú ostrov múzeí. Nachádzajú sa tu rôzne múzeá: botanici, múzeum skupiny ABBA, rozprávkové múzeum Junibacken s Carlsonom a Muminovcami. V Severnom múzeu sa nachádza zbierka, ktorá predstavuje zvláštnosti Škandinávie.

Štokholmské metro

Za zmienku stojí aj štokholmské metro, ktoré je jedným z najkrajších podchodov na svete a ktoré možno právom nazvať samostatnou atrakciou Štokholmu. Nenechajte si ujsť jazdu najdlhšou umeleckou galériou na svete – ako sa štokholmskému metru často hovorí.


Jedlo

Štokholm je drahé mesto a to isté platí samozrejme aj o jedle. Existuje niekoľko možností, kde môžete ušetriť peniaze a jesť chutne. V prvom rade sú to pracovné obedy, ktoré sú dostupné takmer vo všetkých reštauráciách v Štokholme. Pracovné obedy sú na jedálnom lístku označené ako Dagens rätt alebo Dagens lunch a sú zvyčajne otvorené od 11:00 do 14:00. Ďalšou cenovo dostupnou alternatívou sú domáce jedlá v cirkevných kaviarňach. Jedálny lístok ponúka široký výber jedál z mäsa, rýb a vegetariánskych jedál. Ďalšou možnosťou chutného a lacného jedla v Štokholme sú švédske vnútorné trhy. Niektoré z najobľúbenejších sú galérie potravín Söderhallarna, Hötorgshallen a Östermalms Saluhall. Toto sú obľúbené miesta Švédov, kde nakupujú čerstvé potraviny a chutné občerstvenie.

Prajeme vám príjemný výlet a dúfame, že vám tento článok pomôže naplánovať si pobyt v Štokholme. Ak ste zrazu nemali čas dôkladne si naplánovať návštevu Štokholmu, zorientovať sa vám pomôžu turistické centrá mesta. Zamestnanci v centrách vám povedia všetky potrebné informácie, ako sú otváracie hodiny múzeí, ako sa dostať metrom, a poskytnú vám mapy mesta. Ďakujem a prajem šťastnú plavbu!

Trajekty do Štokholmu
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím. Oboznámiť sa podrobnejšie